آموزش دستور های اتوکد

آموزش رسم خط چین در اتوکد (AutoCAD)

بدون شک یکی از اصلی ترین دستورات ترسیمی در نرم افزار محبوب اتوکد، ترسیم خط چین و خط است.

ابعاد خط و خط چین در نقشه های معماری بسیار حائز اهمیت هستند، برای مثال از خطوط ندید جهت طراحی و آکس بندی ستون ها به ویژه در نقشه های فاز دوم استفاده می شود.

رسم خط چین در اتوکد به وسیله دستور Line در اتوکد

جهت ترسیم خط چین در نرم افزار اتوکد، در ابتدا بایستی دستور Line را اجرا نمایید و به ترسیم خطوط بپردازید و در ادامه این خط های ممتد را خط چین تبدیل نمایید.

در ادامه به آموزش رسم خط ممتد در اتوکد می پردازیم.

برای اجرای دستور لاین برای ترسیم خطوط در اتوکد می‌توانید از سر برگ Home در تب Draw روی دستور Line کلیک کنید و دستور لاین را اجرا کنید همچنین از طریق منوی Draw نیز می‌توانید این دستور را اجرا کنید.

استفاده از کلید‌های میانبر برای اجرای دستورات در اتوکد به شما بسیار کمک می‌کند و باعث افزایش سرعت شما هنگام اجرای دستورات اتوکد می‌شود. برای اجرای دستور لاین می‌توانید از کلید میانبر L+Enter استفاده کنید و دستور را اجرا کنید و ترسیمات خود را انجام دهید.

آخرین روش جهت ترسیم خطوط در اتوکد، تایپ کردن عبارت Line در Command Bar نرم افزار اتوکد و در انتها فشردن دکمه Enter می باشد.

پس از اجرای دستور لاین و انجم ترسیمات خواهید دید که ترسیمات با خطوط ممتد برای شما ترسیم می‌شوند شاید برای شما سوال پیش بیاید که شما قصد ترسیم خطوط خط چین را داشتید ولی چرا خطوط ممتد ترسیم کردید؟ برای ترسیم خطوط خط چنین ابتدا با دستور لاین ترسیمات خود را باید انجام  دهید و در مرحله بعد قسمت‌های مورد نظر خود را به خط چین تبدیل کنید  که در ادامه به شما نحوه  ایجاد خط چین در اتوکد را آموزش خواهیم داد.

آموزش رسم خط چین در اتوکد

فرض کنید پس از انجام ترسیمات با دستور لاین می‌خواهید قسمت‌های مورد نظر را تبدیل به خط چین کنید برای این کار دو روش وجود دارد که می‌توانید خط ممتد خود را به خط چین تبدیل کنید.

اولین روش از طریق تایپ دستور Linetype در خط فرمان و زدن اینتر است که می‌توانید این دستور را اجرا کنید.

روش دوم از طریق سر برگHome  در تبProperties  است که می‌توانید به گزینهlinetype  دسترسی پیدا کنید و خطوط خود را به خط چین تبدیل کنید. با این دستور می‌توانید خطوط خود را به خط چین‌هایی با فواصل دلخواه تبدیل کنید همچنین می توانید خطوط دیگر را از این قسمت انتخاب کنید و در ترسیمات خود استفاده کنید. با اجرای دستور Linetype در اتوکد از طریق یکی از روش‌های قسمت قبل پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که در این پنجره گزینه های مختلفی وجود دارد که در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد.

پنجره Linetype maneger در نرم افزار اتوکد

پس از اجرای دستور Linetye برای تبدیل خطوط به خط چین پنجره‌ای Linetype maneger برای شما باز خواهد شد این پنجره گزینه‌های متعددی دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید خطوط خود را به خط چین تبدیل کنید و تنظیمات لازم برای خط چین ها را از این قسمت اعمال کنید.

گزینه‌ی Load

اولین گزینه در پنجره‌ای Linetype maneger گزینه Load است که از این قسمت می‌توانید نوع خط خود را انتخاب کنید با چپ کلیک کردن  روی این گزینه یک پنجره برای شما باز می‌شود که انواع خطوط خط چین، خط نقطه، خطوط خط چین با فواصل مختلف و… وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود خطوط مورد نظر را انتخاب کرده و در ترسیمات از آن استفاده کنید.

گزینه by layer در خط چین اتوکد

بعد از انتخاب نوع خط باید گزینه by layer را انتخاب کنید انتخاب این گزینه به این معناست که تمام خطوط مشترک در یک لایه به یک شکل نمایان می‌شوند.

گزینه global scale factor

و اما گزینه‌ی global scale factor که برای تعیین اسکیل و اندازه خط چین‌ها و تعیین فواصل آن‌ها از یک دیگر می‌باشد برای دسترسی و تغییر اسکیل خط چین‌ها ابتدا روی گزینه Show detail کلیک کنید تا در پایین پنجره گزینه‌های global scale factor ،Current scale Object  و ISO pen with که برای تغییر ضخامت خطوط است دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید با توجه به اسکیل و اندازه پلان و ترسیمات خود اسکیل و فواصل خط چین‌ها را تغییر دهید هر چه عدد اسکیل بزرگ تر باشد فواصل خط چین ها بیشتر خواهد بود و برعکس.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا