آموزش دستور های اتوکد

آموزش دستور arc در اتوکد (ترسیم کمان در اتوکد)

از فرمان arc یا همان کمان در اتوکد برای ترسیم کمان (قطاعی از محیط‌ دایره) استفاده می‌شود.

از نظر اصول ‌هندسی کمان دارای ‌هشت‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ویژگی می‌باشد.

  1. نقطه ‌ابتدا‌ (Start Point)
  2. نقطه ‌دومین‌ (Second Point)
  3. نقطه ‌انتها (Endpoint)
  4. نقطه مرکز ‌کمان‌ (Center Point)
  5. شعاع‌ کمان (Radius)
  6. زاویه حاوی کمان (Angle)
  7. طول وتر‌ کمان (Length of chord)
  8. راستای مماس بر کمان در نقطه ‌شروع آن (Direction)

برای ترسیم کمان در مکان های متفاوت شما می توانید از ۱۱ روش زیر استفاده کنید

جهت ساختن کمان شما می توانید تعیین کنید ترکیبی از مرکز (Center)، نقطه پایانی (Endpoint)، نقطه آغاز (Start point)، شعاع (Radius)، زاویه (Angle)، طول و تر (Chord length) و مقدار قطر با راستا (Direction value)

A) رسم کمان در اتوکد با تعیین سه نقطه (Point-۳)

نحوه انتخاب آیکن

ابتدا به نوار عنوان Home رفته و بعد در پانل Draw شما کنار آیکن arc روی فلش کشویی کلیک کنید تا تمامی دستورات arc ظاهر شوند آنگاه دستور را انتخاب نمایید با انتخاب این دستور پیغام زیر برایتان ظاهر می شود و از شما می خواهد که نقطه شروع كمان را انتخاب کنید.

با انتخاب نقطه شروع در پیغام بعدی دومین نقطه را از شما می خواهد و با تعیین دومین نقطه پیغامی مبنی بر انتخاب آخرین نقطه ظاهر می شود که شما با انتخاب آخرین نقطه کمان ترسیمی را می توانید مشاهده کنید.

B) رسم كمان در اتوکد با تعيين شروع، مركز، پايان (End ، Center ، Start)

پس از انتخاب این دستور در پانل Draw پیغامی مبنی بر مشخص نمودن اولین نقطه از کمان ظاهر می شود که شما می بایست نقطه ای را به عنوان شروع در صفحه ترسیم انتخاب کنید.

با انتخاب اولین نقطه در پیغام زیر ظاهر می شود و می خواهد نقطه مرکزی کمان را تعیین کنید

با تعیین نقطه مرکزی شماتیک ترسیمی کمان ظاهر می شود و شما با انتخاب نقطه پایانی می توانید کمان ترسیم شده خود را مشاهده کنید.

نکته: در ترسیم هر کمان توجه داشته باشید که نقطه شروع در قرار گیری کمان بسیار تأثیر گذار است یعنی اگر شما كمان را از سمت چپ به سمت راست صفحه ترسیمی شروع کنید کمان ترسیمی در پایین قرار می گیرد و وقتی که شروع نقطه از سمت راست به سمت چپ باشد كمان ترسيمي در بالا قرار مي گيرد اين بدان دليل اسـت كـه زاويـه تنظـيم شـده اسـت ندارد در واقع خلاف جهت عقربه هاي ساعت است.

C) ترسيم كمان با تعيين شروع، مركز، زاويه (Angle ، Center ، Start)

ابتدا به پائل Draw رفته از سری ترسیمات Arc گزینه (Start ، Center Angle) را انتخاب کنید در پیغام ظاهر شده اولین نقطه را برای شروع كمان آغاز کنید توجه داشته باشید که موقعیت قرار گیری کمان بستگی به شروع كمان مخالف جهت عقربه های ساعت ( Counter Clokwise) با موافق جهت عقربه های ساعت (Clockwise) دارد.

پس از انتخاب اولین نقطه پیغامی مبنی بر تعیین عنوان مرکز کمان را می خواهد که با مشخص نمودن مرکز کمان پیغام  زیر ظاهر می شود به این معنی که زاویه بین محور طولی جسم را مشخص کنید که شما می توانید زاویه خود را وارد کرده و سپس Enter کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا