آموزش دستور های اتوکد

کم کردن حجم فایل اتوکد و رفع مشکل کندی اتوکد

کم کردن حجم فایل اتوکد یکی از دغدغه های کاربران نرم افزار اتوکد (AutoCAD) می باشد که همیشه از این موضوع شکایت دارند که حجم فایل های اتوکد به ویژه فایل آبجکت های اتوکد بسیار بالاست و در بعضی از موارد بالای پنجاه مگابایت می شود.

در این مقاله قصد داریم بهترین روش های کاهش حجم فایل اتوکد را به شما آموزش دهیم؛ پس با ما همراه باشید . . .

 

علت سنگین شدن فایل اتوکد

قبل از معرفی روش های سبک کردن فایل اتوکد نکاتی را به شما بگویم تا کمتر نیاز به این روش ها پیدا کنید.

نکته اول : سنگین شدن فایل اتوکد تقصیر خود کاربر است، حجم فایل اتوکد به علت موارد زیر زیاد می شود :

  • لایه هایی بدون استفاده می سازیم.
  • استایل های اضافی ( تکست استایل ، دایمنشن استایل و . . . ) و بدون استفاده درست می کنیم.
  • هر لیسپ و پلاگینی را روی اتوکد خود نصب می کنیم.
  • در هنگام ترسیم پروژه های خود ( مخصوصا پروژه هایی که شلوغ است ) دقت نمی کنیم که خطوط و موضوعات تکراری ایجاد نشوند.

این موارد از بنیادی ترین دلایل سنگین شدن فایل اتوکد می باشند که کافیست این موارد را رعایت کنید تا در 90 درصد مواقع به روش های کاهش حجم فایل اتوکد نیاز پیدا نکنید.

حجم فایل اتوکد به صورت نرمال چقدرباید باشد؟

حجم فایل اتوکد را حجم پروژه مشخص می کند و عددی ثابت در این باره وجود ندارد، حال برای اینکه مطمئن شوید حجم فایل اتوکد شما در یک پروژه خاص معقول است، روش هایی را که برای سبک کردن فایل اتوکد به شما ارائه خواهیم داد را بر روی پروژتان پیاده سازی کنید تا از این بابت نیز مطمئن شوید.

روش هایی برای کاهش حجم فایل اتوکد

در رابطه با استفاده از دستور Purge باید گفت که هنگام ترسیم در اتوکد مواردی بوجود می آیند که دیگر به آنها نیازی نیست برای مثال بلوک هایی پاک شده اند که وارد فایل شده اند و دیگر به آن ها نیازی نداشتیم و کنار گذاشته ایم و این ها هیچ کاربردی ندارند اما باعث بالا رفتن حجم فایل اتوکد می شوند زیرا در ترسیم وجود ندارند ولی در فایل بصورت پنهان وجود دارند.

پس وجود این موارد تا حد زیادی باعث بالا رفتن حجم فایل اتوکد می شود از این رو میتون با استفاده از دستور purge در اتوکد به پاک کردن این موارد پرداخت .

برای این کار باید واژه Pu و سپس کلید اینتر را وارد کنید و در صفحه باز شده آن قدر کلید Purge All را کلیک کنید که دیگر قابل کلیک نباشد و تمام اطلاعات اضافی پاک شده باشد پس بدین صورت قسمت زیادی از این فایل های اضافی حذف میشوند و حجم فایل کاهش می یابد .

دستور Purge برای کم کردن حجم فایل اتوکد

2- استفاده از دستور overkill برای کم کردن حجم فایل اتوکد

در هنگام ترسیم پلان های معماری ممکن است برخی از بلوک ها و خطوط چند بار تکرار شده باشند و روی هم افتاده باشند که این مورد باعث میشود تا در ادامه ترسیم با مشکل مواجه بود و همچنین فایل حجم بیشتری را داشته باشد که برای پاک کردن این وارد اضافی و روی هم افتاده در محیط اتوکد و در نتیجه کاهش حجم فایل اتوکد باید از دستور overkill در اتوکد استفاده کرد . برای اجرای دستور overkill در اتوکد باید این واژه را در خط فرمان تایپ کنید و سپس اینتر بزنید و سپس آبجکت هایی که میخواید این دستور روی انها اجرا شود را انتخاب کنید که با تایپ کردن دستور All و دو بار فشردن کلید اینتر تمام ترسیمات انتخاب می شوند . در پنجره ی باز شده برای تعیین میزان تلورانس حداکثر فاصله آبجکت های روی هم افتاده مقدار Tolerance را وارد کنید که ما توصیه میکنیم اگر از واحد متر اسفاده میکنید مقدار تلورانس را برابر ۰٫۰۱ و چنانچه از واحد سانتی متر استفاده نموده اید، مقدار آن را برابر ۱ قرار دهید سپس پس از انجام این کار ها گزینه ok را بزنید و منتظر بمانید تا تعداد ابجکت های پاک شده به شما نشان داده شود .

دستور overkill برای کم کردن حجم فایل اتوکد

3- انتقال ترسیمات به یک فایل جدید برای کم کردن حجم فایل اتوکد

اگر از دستور های بالا اسفاده کردید و به نتیجه نرسیدید میتوانید ترسیمات خود را به فایلی جدید انتقال دهید که انتقال ترسیمات به فایلی جدید و ذخیره مجدد انها میتواند در کاهش حجم اتوکد تاثیر داشته باشد بویژه در زمان هایی که تغییرات زیادی بر روی فایل ها انجام گرفته شده باشد.

برای این کار برای انتقال ترسیمات به یک فایل جدید می توانید آن ها Copy و در یک فایل جدید Paste کنید و فایل جدید را ذخیره نمایید و یا اینکه با دستور Wblock در اتوکد ترسیمات را به یک فایل جدید منتقل کنید.

پس از اجرای این دستور پیشنهاد میشود که در پنجره ای که باز میشود وسط دکمه Select objects در بخش Objects بخشی از ترسیمات خود را که نیاز دارید انتخاب کنید و سپس در پایین این پنجره نام و مسیر فایل را انتخاب کنید و در نهایت کلید ok را بزنید تا فایل ها در مسیر داده شده مجدد ذخیره شودن که این کار میتواند باعث کاهش حجم فایل اتوکد شود.

انتقال ترسیمات به یک فایل جدید برای کم کردن حجم فایل اتوکد

4- دستور WBLOCK برای کاهش حجم فایل اتوکد

پاکسازی اشیاء استفاده نشده را حذف می کند. WBLOCK متفاوت عمل می کند. با WBLOCK اشیاء مورد نیاز خود را انتخاب کرده و در یک فایل تمیز جدید ذخیره می کنید. بنابراین مازاد را در فایل مبدا گذاشتید.

می توانید WBLOCK را با تایپ کردن WBLOCK فعال کنید و سپس اینتر را فشار دهید. استفاده از این دستور بسیار شبیه به ایجاد بلوک است. این دستور در ابتدا برای ایجاد بلوک به عنوان DWG خارجی بود، اما می توانیم برای این منظور نیز از آن استفاده کنیم.

من به شما توصیه می کنم فقط اشیایی را که می خواهید در فایل جدید بنویسید انتخاب کنید. وقتی اتوکد از شما می خواهد اشیا را انتخاب کنید ALL را تایپ نکنید.

5- دستور Audit

دستور Audit حجم فایل را کاهش نمی دهد. اما توصیه می شود قبل از ادامه روند دیگر، ممیزی پرونده را انجام دهید. این یکپارچگی ترسیم را حفظ می کند و خطاهایی را که ممکن است مانع از حذف اشیاء غیر ضروری ما شود را برطرف کند.

اگر با دستور Audit آشنایی ندارید، می توانید آن را با تایپ AUDIT در خط فرمان اجرا کنید و سپس اینتر را فشار دهید.

یا می توانید به منوی اتوکد (A بزرگ قرمز رنگ) > Drawing utilities > Audit دسترسی داشته باشید.

مجموعه مقالات آموزش دستور های اتوکد

1- دستور trim در اتوکد

2- دستور line در اتوکد

3- دستور Offset در اتوکد

4- دستور point در اتوکد

5- دستور Align در اتوکد

6- دستور Rectangle در اتوکد

7- دستور arc در اتوکد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا