آموزش دستور های اتوکد

آموزش رسم خط چین در اتوکد (AutoCAD) [تصویری]

بدون شک یکی از اصلی ترین دستورات ترسیمی در نرم افزار محبوب اتوکد، ترسیم خط چین (نقطه چین) و خط است.

ابعاد خط و خط چین در نقشه های معماری بسیار حائز اهمیت می باشد، برای مثال از خطوط ندید جهت طراحی و آکس بندی ستون ها به ویژه در نقشه های فاز دوم معماری استفاده می شود.

رسم خط چین در اتوکد به وسیله دستور Line در اتوکد

جهت ترسیم خط چین در نرم افزار اتوکد، در ابتدا بایستی دستور Line در اتوکد را اجرا نمایید و به ترسیم خطوط بپردازید و در ادامه این خط های ممتد را خط چین تبدیل نمایید.

در ادامه به آموزش ترسیم خطوط ممتد و سپس ترسیم خط چین در اتوکد می پردازیم.

برای ترسیم خطوط در اتوکد از دستور Line استفاده می شود؛ برای فعال سازی این دستور بایستی از سر برگ Home در تب Draw روی دستور Line کلیک نمایید.

جهت سهولت در فعال سازی این دستور و بالا برردن سرعت، می توانید با استفاده از کیبورد L را تایپ نموده و دکمه Enter را بفشارید تا دستور Line برایتان فعال شود.

پس از فعال سازی دستور Line، خواهید دید که خطوط پیوسته ای برای شما ترسیم می شوند و ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که چرا یک خط ممتد؟ مگر قرار نبود در این آموزش به ترسیم خط چین بپردازیم؟

در پاسخ به این سوال باید به شما عزیزان بگوییم که برای ترسیم خط چنین ابتدا با دستور Line ترسیمات خود را انجام می دهیم و سپس قسمت‌های مد نظر را به خط چین تبدیل می کنیم.

آموزش رسم خط چین در اتوکد

فرض کنید پس از انجام ترسیمات با دستور لاین می‌خواهید قسمت‌های مورد نظر را تبدیل به خط چین کنید.

برای تبدیل خط به خط چین در اتوکد دو روش وجود دارد که می‌توانید خط ممتد خود را به خط چین (نقطه چین) تبدیل کنید.

اولین روش کشیدن خط چین در اتوکد از طریق تایپ دستور Linetype در خط فرمان و زدن اینتر است که می‌توانید این دستور را اجرا کنید.

روش دوم از طریق سر برگHome  در تبProperties  است که می‌توانید به گزینهlinetype  دسترسی پیدا کنید و خطوط خود را به خط چین تبدیل کنید. با این دستور می‌توانید خطوط خود را به خط چین‌هایی با فواصل دلخواه تبدیل کنید همچنین می توانید خطوط دیگر را از این قسمت انتخاب کنید و در ترسیمات خود استفاده کنید. با اجرای دستور Linetype در اتوکد از طریق یکی از روش‌های قسمت قبل پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که در این پنجره گزینه های مختلفی وجود دارد که در ادامه باهم بررسی خواهیم کرد.

پنجره Linetype maneger در نرم افزار اتوکد

پس از اجرای دستور Linetye برای تبدیل خطوط به خط چین پنجره‌ای Linetype maneger برای شما باز خواهد شد این پنجره گزینه‌های متعددی دارد که باید با آن‌ها آشنا شوید تا بتوانید خطوط خود را به خط چین تبدیل کنید و تنظیمات لازم برای خط چین ها را از این قسمت اعمال کنید.

گزینه‌ی Load

اولین گزینه در پنجره‌ای Linetype maneger گزینه Load است که از این قسمت می‌توانید نوع خط خود را انتخاب کنید با چپ کلیک کردن  روی این گزینه یک پنجره برای شما باز می‌شود که انواع خطوط خط چین، خط نقطه، خطوط خط چین با فواصل مختلف و… وجود دارد که شما می‌توانید بسته به نیاز خود خطوط مورد نظر را انتخاب کرده و در ترسیمات از آن استفاده کنید.

گزینه by layer در خط چین اتوکد

بعد از انتخاب نوع خط باید گزینه by layer را انتخاب کنید انتخاب این گزینه به این معناست که تمام خطوط مشترک در یک لایه به یک شکل نمایان می‌شوند.

گزینه global scale factor

و اما گزینه‌ی global scale factor که برای تعیین اسکیل و اندازه خط چین‌ها و تعیین فواصل آن‌ها از یک دیگر می‌باشد برای دسترسی و تغییر اسکیل خط چین‌ها ابتدا روی گزینه Show detail کلیک کنید تا در پایین پنجره گزینه‌های global scale factor ،Current scale Object  و ISO pen with که برای تغییر ضخامت خطوط است دسترسی پیدا کنید. شما می‌توانید با توجه به اسکیل و اندازه پلان و ترسیمات خود اسکیل و فواصل خط چین‌ها را تغییر دهید هر چه عدد اسکیل بزرگ تر باشد فواصل خط چین ها بیشتر خواهد بود و برعکس.

مجموعه مقالات آموزش دستور های اتوکد

1- دستور trim در اتوکد

2- دستور arc در اتوکد

3- دستور Offset در اتوکد

4- دستور point در اتوکد

5- دستور Align در اتوکد

6- دستور Rectangle در اتوکد

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا